OBEZ��TE MERKEZ��

Dünyam Hastanesi Tıbbi Birimler
OBEZ��TE MERKEZ��

OBEZİTE MERKEZİ

Obezite cerrahisinde başarıyı değerlendirirken kısa dönemde ameliyata bağlı gelişebilecek komplikasyonları minimuma indirip, oluşan komplikasyonları uygun bir şekilde tedavi etmeli ve uzun dönemde hastaların hedef kilolarına ulaşıp bunu idame ettirebilmelerini sağlanmalıdır.

Doğru Hastaya Obezite Cehharihisi uygulanmalı.

Obezite ameliyatları her kilolu insana yapılmaz. Hasta seçimi önemlidir. Eğer hormon bozukluğuna bağlı obez olmuş birisi ameliyat olursa, ameliyatın başarısız olacağı aşikardır. Şizofreni gibi bazı psikiyatrik hastalığı olanlara ameliyat yapılırsa , ameliyat sonrası beslenme stiline uymak konusunda sıkıntılar yaşanabilir; bu da komplikasyon gelişimini ve uzun vadede geri kilo alım riskini arttırır. Genel anestezi alması çok yüksek riskli hastaların, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarının da ameliyat edilmesi doğru değildir. Öncelikle hastanın obezite ameliyatı olması kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Vücut kitle endeksi (VKİ) 40kg/m² üzeri olanlar, VKİ 35-40 kg/m² arası olup obezitenin neden olduğu ek hastalığı olanlar (şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği, uyku apne sendromu, diz ve eklemlerde rahatsızlıklar...) ve VKİ 30-35 kg/m² arası olup da tip 2 şeker hastalığı olanlar bu ameliyata uygundurlar.

Doğru Doktor seçilmeli

Obezite cerrahisi, bu konuda uzun yıllar eğitim almış, sadece bu ameliyatları yapan ve yıllık ameliyat sayısı 100'ün üzerinde olan Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanları tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ameliyata bağlı komplikasyonlar kabul edilemeyecek seviyede artmakta, doğru cerrahi teknik ile yapılamama durumundan da yetersiz kilo kaybı ile karşılaşılmaktadır. Cerrah tek bir obezite ameliyatı türünü değil, tüm yöntemleri yapabiliyor olmalı. Cerrah, obezite cerrahisine gönül vermelidir ve 24 saat ulaşılabilir olmalıdır. Hastanın ameliyat takibi, hekim tarafından uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Obezite Ameliyatı İçin Doğru Hastanede Seçilmeli

Ameliyat yapılan hastanenin tam donanımlı olması şarttır. Ameliyathane, servis, görüntüleme merkezi ,gibi hastane bölümlerinde kullanılan tıbbi cihazların, son teknoloji ve güvenilir olması gerekir. Ameliyat sonrası gelişebilecek komlikasyonların aynı merkezde çözümlenebilir olması gereklidir. Aksi halde istenmeyen ciddi sorunlar ile karşılaşılabilir. Hastanenin iyi fiziki koşullara sahip olması hastaları psikolojik olarak olumlu yönde etkilemektedir. Ameliyat sonrası geçirilecek iki veya üç günün, 5 yıldızlı otel konforunda olması, hasta ve yakınlarının hastane psikolojisinden çıkmasına ve sadece ameliyata ve sonrasındaki beslenme sürecine konsantre olmasına yardımcı olur.

Hastaya Göre En Doğru YöntemBelinlenmeli

Obezite cerrahisinde en iyi yöntem, en doğru yöntem diye bir şey yoktur. Hastaya göre yöntem belirlenmelidir. Reflü rahatsızlığı olan birisine tüp mide ameliyatı yapılırsa kişinin reflü şikayetleri daha da artacağından hayat çekilmez hale gelebilir. Ömür boyu ilaç kullanma konusunda sıkıntı yaşayacak hastaya, gastrik bypass veya SADİ-S gibi yöntemler yapılırsa emilim bozukluğunun oluşturacağı vitamin ve mineral eksikliğine bağlı önemli hastalıklar ortaya çıkabilir. Obeziteye ek olarak ciddi ek sistemik hastalığı olanlara tip mide yapılırsa diğer yöntemlere göre bu hastalıkların geçme ihtimali oldukça düşük olacaktır. Bir de hastanın isteği de önemlidir. Eğer mutlaka bir kontrendikasyon (yapılması kesin yanlış) durum yoksa hastanın istediği yöntem mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Cerrahın gastalara tüm yöntemleri anlatması, artı ve eksilerini söylemesi gerekmektedir. Yapılacak yönteme de beraber karar verilmesi en doğrusu olacaktır.

Hasta Uyumu Çok Önemli

Ameliyat sonrası yapılması gereken belli başlı şeyler vardır. Hareket çok önemli olup, düzenli egzersiz kilo verimi ve korumasında olmazsa olmazların başında gelmektedir. Ayrıca sarkmaları da minimuma indirmektedir. Sağlıklı beslenme ise hem

Tıbbİ Kadromuz
OBEZ��TE MERKEZ�� Tıbbi Kadromuz

YÜKSEK TEKNOLOJİ &

UZMAN KADRO

Dünyam Hastanesi olarak farklılığımızı yaratan en önemli unsur; mesleğinde en iyi olmak için kendini sağlık hizmetine adamış, özverili ekibimiz ve sahip olduğumuz çağdaş altyapıdır...

Dunyam Hastanesi Dunyam Hastanesi Dunyam Hastanesi
Tecrübenin Teknoloji ile Buluştuğu Hastane
Farkımız, kendini sağlık hizmetine adamış tecrübeli kadromuz ve sahip olduğumuz üstün teknolojidir.
Copyrights ©2021 Dünyam Hastanesi
+90 352 207 77 77
Designed by Green Apple