PLAST��K CERRAH��

Dünyam Hastanesi Tıbbi Birimler
PLAST��K CERRAH��

Plastik ve Estetik Cerrahi nin en temel iki hedefi, form ve fonksiyon oluşturmaktır. Fonksiyon, yaralanma sonucu uzvun örneğin elin eski işlevlerini geri kazandırmak, form ise, eski görüntüsüne en yakın estetik görünümü kazandırmaktır. Gelişen mikrocerrahi yöntemler sayesinde kopan uzuvlar damar ve sinirleri yerine aktarılabilmektedir. Veya eskiden kapanması aylar sürebilecek yaralar serbest doku nakilleri ile çok daha kısa sürede iyileştirilebilmektedir. Estetik Plastik Cerrahi nin konuları arasında doğuştan anomaliler örneğin dudak damak yarıkları, hipospadias (peygamber sünneti), el anomalileri (polidaktili, sindaktili), yanıklar, yanık komplikasyonları (kontraktürler, skarlar), baş boyun yaralanmaları, ve tümörleri kanserleri, el cerrahisi, estetik cerrahi sayılabilir.
Çeşitli sebeplerle oluşan yaraların kapatılması ve iyileştirilmesi de Plastik Cerrahi'nin uğraştığı konular içindedir. Trafik kazası, tümör gibi sebeplerle oluşan felç durumlarında uygunsuz bakım sonucu hastalarda açılabilen bası yaraları (yatak yarası - dekübitüs ülseri) hem hastalar, hem de aileleri için büyük problemler yaratabilmektedir. Bu yaraların kapatılmasında özellikle kas ve deri içeren doku nakilleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Plastik Cerrahi nin uğraştığı alanlardan sadece biri olan Estetik Cerrahi konusu içinde tüm vücudun estetik girişimleri vardır. Bu konuları yüz bölgesi, gövde, kol ve bacak, ve diğer konular diye ayırabiliriz. Yüz bölgesi en fazla farklı girişimleri içeren bölgedir. Bunlar arasında burun estetik ameliyatları ( rinoplasti ), kepçe kulak estetik ameliyatları ( otoplasti ), yüz estetiği ( yüz germe ), kaş kaldırma, alın germe, dudak estetiği, dudak kalınlaştırma, botoks, dolgu maddeleri sayılabilir.Bunlar arasında en sık yapılanı burun estetiğidir. Burun estetik girişimlerinde genellikle burun küçültülür, burun sırtındaki kemik alınır, kıkırdakları inceltilir ve gerekiyorsa burun ucu kaldırılır. Burun ucu kaldırma ve diğer kemik kıkırdak inceltme işlemlerinin dozunda yapılması en önemli konulardan biridir. Sıklıkla yapılan hata, bu dozun gereğinden fazla yapılmasıdır. Abartılı dozda kıkırdak ve kemik çıkarıldığında burun çok küçülebilir, ucu fazla kaldırıldığında önden bakılınca burun deliklerinde burun içi görünebilir. Bunlar istenmeyen durumlardır. Hastaların son zamanlarda ortak isteği, yapıldığı çok belli olmayan doğal burunlardır. Doğal burun dan kasıt, hastanın yüz ölçülerine uyan büyüklükte bir burundur.
Kepçe kulak estetiği ameliyatı da oldukça sık yapılmaktadır. Kepçe kulak kulak sayvanının normalden daha öne doğru kıvrık olmasıdır. Öne doğru daha kıvrık olan kulak daha büyükmüş gibi görünür. Kulak estetiği ameliyatında kulak kepçesinin normal olan arkaya doğru kıvrım şekli verilir. Bunun için kulak arkasından yapılan bir kesi iel kıkırdağa ulaşılır ve gereken yerlerden kıkırdak törpülenerek inceltilir. Gereken yerlere dikiş konarak kıkırdağın kıvrık durması sağlanır. Ameliyat izi kulak arkasında gizli kalır ve zamanla çok azalarak belirsiz hale gelir.
Gövde estetik girişimleri arasında meme göğüs estetiği, cinsel estetik, liposakşın sayılabilir. Meme göğüs estetiği girişimleri arasında meme küçültme, meme büyütme, göğüs dikleştirme, meme asimetrisi ameliyatları sayılabilir. Meme küçültme ameliyatında meme göğüs başı korunarak daha yukarda olması gereken yere getirilir. Gereken yerlerden meme dokusu çıkarılarak meme küçültülür. Sonuçta meme üzerinde ters T şeklinde bir iz kalır. Bu iz zamanla solarak azalır. Büyük göğüsler ameliyatla ortalama üçte birine kadar küçülebilir. Çok rahatsız olan hastalarda memenin tamamını alıp dümdüz yapmak ta mümkündür. Ancak bu durumda meme başı halkası deri yaması olarak nakledilir ve sonuçta his kaybı oluşabilir.
Meme göğüs büyütme ise silikon meme protezleri ile yapılır. Silikon göğüs protezi nin kanser yapmadığını Amerikan FDA kurumu da kabul etmiştir. Ameliyat doğru yapıldığında, uygun büyüklükt

Tıbbİ Kadromuz
PLAST��K CERRAH�� Tıbbi Kadromuz
Dünyam Hastanesi Tıbbi Kadro Dahiliye

OP.DR.ESABİL YÜKSEL

PLASTİK CERRAHİ

YÜKSEK TEKNOLOJİ &

UZMAN KADRO

Dünyam Hastanesi olarak farklılığımızı yaratan en önemli unsur; mesleğinde en iyi olmak için kendini sağlık hizmetine adamış, özverili ekibimiz ve sahip olduğumuz çağdaş altyapıdır...

Dunyam Hastanesi Dunyam Hastanesi Dunyam Hastanesi
Tecrübenin Teknoloji ile Buluştuğu Hastane
Farkımız, kendini sağlık hizmetine adamış tecrübeli kadromuz ve sahip olduğumuz üstün teknolojidir.
Copyrights ©2021 Dünyam Hastanesi
+90 352 207 77 77
Designed by Green Apple