Sitede Ara

Lütfen aramak istediğiniz terimleri yazın...

Tıbbi Birimler
Ağrı Polikinliği (Algoloji)

Ağrı Polikinliği (Algoloji)

Uzun süreler boyunca devam eden, kronikleşen ağrılar insanların hayat kalitelerini olumsuz şekilde etkileyen, beraberinde sosyal ve psikolojik sorunları da getiren önemli sağlık problemleridir. Uzun süreli, kronik ağrılardan şikâyetçi hastalar, sağlık kuruluşlarının Algoloji (Ağrı Polikliniği) servislerinde tedavi edilmektedir. Algoloji birimlerinde görev alan ağrı uzmanları, söz konusu ağrının kaynağı olabilecek sebepleri çeşitli tanı metotları kullanarak araştıran, bu alanda uzmanlık eğitimi görmüş hekimlerdir. Kayseri Dünyam Hastanesi Algoloji Birimi’nde ağrı tedavileri multidisipliner bir çalışma prensibi ile ele alınmakta ve titizlikle koordine edilmektedir.

Algoloji Nedir?

Ağrı Bilimi olarak da adlandırılan Algoloji, ağrının kaynağını inceler, tanımlar ve bu doğrultuda tedaviyi planlayıp uygular. Özellikle kronik ağrılarla ilgilenen Algoloji, önemli tıbbi disiplinlerden biridir.

Algoloji Uzmanı Kimdir?

Algoloji uzmanları, ağrı bilimi üstüne eğitim görmüş uzman hekimlerdir. 6 yıllık tıp eğitiminin ardından ilk olarak nöroloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya anesteziyoloji gibi alanlardan birinde ihtisas eğitimi gören hekimler son olarak iki yıl da Algoloji alanında yan dal eğitimi gördükten sonra Ağrı Polikliniklerinde çalışmaya başlarlar.

Ağrı Polikliniğinde (Algoloji Biriminde) Hangi Hastalıklara Bakılır?

Baş ve Yüz Ağrıları

Günlük hayatta en sık yaşadığımız şikâyetlerden biri baş ağrısıdır. Doktora başvurma sebepleri arasında ateşli enfeksiyonlar, baş dönmesi, sırt ağrısı gibi şikâyetlerle birlikte baş ve yüz ağrıları da en sık görülen şikâyetlerden biridir. Baş ve yüz ağrılarının nedenlerini tespit etmek ve belirtileri tedavi edebilmek tıbbi açıdan kolay bir işlem değildir. Çünkü baş ve yüz ağrıları için 240 farklı neden tanımlanmış durumda. Migren, yüz nevraljisi, gerilim tipi baş ağrısı omurga ile ilgili baş ağrıları bu 240 farklı nedenden en sık görülenleridir. Baş ağrıları ve yüz ağrılarından şikâyetçiyseniz Dünyam Hastanesi Ağrı Polikliniği’ne başvurmakta gecikmeyin.

Boyun, Omuz ve Kol Ağrıları

Çoğunlukla boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi gibi omurgaya ilişkin bazı problemlerden kaynaklanan boyun, omuz ve kol ağrıları da Algoloji kliniklerinin ilgi alanına girmektedir. Boyun fıtığı vakalarında omurilik veya kola giden sinirlere baskı olması nedeniyle kişide ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların tedavisi için ilk olarak ilaçlarla birlikte fizik tedavi metotlarından faydalanılır. Ancak kimi zaman uygulanan tedavilere karşın ağrının giderilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumlarda devreye giren Algoloji Birimi (Ağrı Polikliniği) ağrının nedenlerini tam olarak tespit eder ve kişiye özel en doğru tedavi planlamasını uygular. Boyun, Omuz ve Kol ağrılarından şikâyetçiyseniz Kayseri’de uzman algologları ve gelişmiş teknik donanımıyla evrensel kalitede hizmet sunan Dünyam Hastanesi Ağrı Polikliniği’ne başvurabilirsiniz.

Sırt ve Göğüs Ağrıları

Toplumumuzda en sık görülen ağrılardan biri olan sırt ağrısı, çoğu insan için tolere edilebilir bir zaman içinde dinlenme, tıbbi ya da fiziksel tedaviler ya da fizyoterapi yöntemleriyle giderilebilir. Sırt ağrısı şikâyeti olan hastaların büyük çoğunluğu yalnızca kas ağrıları çekmektedir ancak bazı hastalarda omurga eklemleri, bağlar, omurlar arasındaki diskler de sürecin parçası olabilmektedir. Bu ve bu gibi durumlarda kronikleşen ağrılarla karşılaşılabilir. Göğüs ağrıları, kimi zaman kasların veya kaburga sinirlerinin sıkışmasından kaynaklanırken kimi zaman da göğüs için organlardaki ağrıların bir yansıması olarak gelişir. Kalp, akciğer veya reflüden kaynaklı olarak da görülebilen göğüs ağrıları da Dünyam Hastanesi Ağrı Polikliniği (Algoloji) Birimi’nde başarı ile tedavi edilmektedir.

Karın ve Kasık Ağrıları

Karın ve kasık bölgemizde meydana gelen bazı ağrılar, geleneksel tedavi yöntemlerine yanıt vermezler. Bunlardan bazıları sırt ve bel ağrılarının yansıması olarak kendini gösteren ağrılar, karın içi organlardan kaynaklı ağrılar ve sinirlerin karın kasları içine sıkışmasından kaynaklanan ağrılar. Dünyam Hastanesi Ağrı Polikliniği’nde Karın ve Kasık ağrıları, kişiye özel bir tedavi planlaması ile giderilmektedir.

Bel ve Bacak Ağrıları

En az altı ay süresince devam eden bel ve bacak ağrıları kronikleşmiş olur. Ağrı çoğunlukla belde kendisini gösterse de ayak, baldır veya uyluk gibi başka bölgelere de sirayet edebilir. Omurga ve omuriliğe ilişkin problemlerden kaynaklanan kronik bel ve bacak ağrıları siyatik, disk dejenerasyonu ve bel fıtığının bir işareti olabilir.

Damar Tıkanıklığından Kaynaklanan Ağrılar

İnsan vücudundaki organlara akciğerlerde temizlenen, oksijen miktarı açısından zengin kanı taşımakla görevli atardamarlarda; hipertansiyon, şeker hastalığı, hiperkolesterolemi, damar sertliği gibi hastalıklardan ötürü tıkanabilirler. Tıkanan atardamarlar ilgili organlara yeterli miktarda kan götürememeye başlarlar. Tıkanan damarların yeteri kadar oksijenlenememesi ağrılar meydana gelir. Mesela kalp damarında yaşanan bir tıkanıklık hastada kendisini göğüs ağrısı biçiminde gösteriyorsa, bacağa giden damarlarda yaşanan tıkanıklık bacak ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Damar tıkanıklığından kaynaklı ağrılardan mustaripseniz bir an önce Kayseri Dünyam Hastanesi Ağrı Polikliniği’ne başvurmayı ihmal etmeyin.

Şeker Hastalığından Kaynaklanan Nöropatik Ağrılar

Diyabet Hastalığı yalnızca kan damarlarına zarar vermeyip aynı zamanda sinir liflerine de saldıran bir hastalıktır. Diyabet hastalarının yaklaşık olarak üçte birlik kısmında sık sık kan şekeri seviyelerinin yükselmesinden ötürü bazı sinir hasarları meydana gelmektedir. Şeker Hastalığının en çok görülen sekellerinin başında gelen sinir hasarları, hastada bir takım şikâyetlere sebep olur. Sinir hasarını gidermek her zaman mümkün olmayabilir ancak günümüzde gelişen bazı tedavi yöntemleriyle nöropatik (Sinir Kaynaklı) ağrıları büyük oranda ortadan kaldırmak mümkündür.

Son derece şiddetli ve dayanılması güç ağrılar olan nöropatik ağrılar bazı vakalarda morfine bile cevap vermeyebilirler. Böyle zamanlarda girişimsel ağrı tedavi yöntemleri uygulayan Dünyam Hastanesi Ağrı Polikliniği, sinir kaynaklı nöropatik ağrılarınızın tedavisinde sizlerin yanında…

Kanser Ağrıları

Kanserden dolayı çekilen ağrılar, hastaların yaşam kalitesini düşüren önemli sağlık sorunları arasındadır. Bundan ötürü algoloji ve onkoloji uzmanı hekimler önemli görevler üstlenirler. Amaç kötü huylu bir kanser vakasında kişinin yaşam kalitesini olabildiğince uzun süre boyunca iyi düzeyde tutmaktır. Kanser hastalarında iyi kalitede bir ağrı kontrolü opioidler aracılığı ile sağlanabilir. Doğru doz ve aralıklarla hekim gözetiminde opioidlerin kullanılması ile ağrıları kontrol altına almak mümkündür. Bu durumlarda onkoloji ve algoloji uzmanları birlikte çalışırlar.

Nedeni Bilinmeyen Ağrılar

Kronik ve sonlanmayan ağrılardan şikâyetçi olan kimi hastalarda ağrının nedenini tespit etmek zor olabilir. Bu gibi durumlarda bazı girişimsel metotlar kullanmak, bize ağrının hangi sinirlerden kaynaklandığını tespit etme şansı verir. Gelişmiş görüntüleme metotları ile birlikte sinir sistemi bölgesine kateter yerleştirerek, verilen bazı ilaçlar sayesinde ağrının nedeni tespit edilebilir. Siz de uzun süreli ve kronikleşmiş ağrılardan şikâyetçiyseniz bir an evvel Dünyam Hastanesi Ağrı Polikliniği’ne başvurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Ağrı Polikinliği Birim Doktorları

Özel Dünyam Hastanesi’nde görev yapan deneyimli Ağrı Polikliniği Birim Doktorlarını aşağıdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Online İşlemler