Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Doğum anından ergenlik dönemine kadarki sürede bireylerin tanı, teşhis, takip ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalı Pediatri olarak adlandırılır. Hukuken çocuk olarak tanımlanan 0 ve 18 yaş aralığındaki bireylerin doğumsal hastalıkları, doğumun ardından uyulması gereken aşı takvimi ve takibi, fiziksel, mental ve motor gelişimi, bebeklerin beslenmeleri, boy ve kilo gelişimi ile günlük yaşam becerileri de Dünyam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Birimi hekimlerince takip edilmektedir.

Bebeklik çağında henüz iletişim becerisi gelişmemiş olduğundan bebek hastalıklarının tanı ve teşhisi kolay değildir. Hekimlerin tedaviyi bebeklerin psikolojilerini göz önünde bulundurarak planlaması gerekir. 6 yıllık Tıp Fakültesi eğitiminin ardından 4 yıl süresince pediatri alanında ihtisas yapan çocuk hekimleri, çocuk sağlığı ve hastalıkları biriminin yan dalları için de ek eğitim sürecinden geçerler. Dünyam Hastanesi Pediatri Bölümü’nde hizmet verdiğimiz alanlar ise şu şekildedir:

Çocuk Cerrahisi

6 yıllık tıp eğitiminin ardından 5 yıl süreyle çocuk cerrahisi üzerine uzmanlık eğitiminden geçen hekimlerin görev yaptığı bu alanda, doğumsal anomaliler olarak adlandırdığımız fiziksel şekil bozukluklarının yanı sıra pek çok hastalığın tanı ve tedavisi gerçekleştirilmektedir. Göğüs, onkoloji, sindirim sistemi, karın ve göbek fıtığı cerrahisi, travma, endokrin ve jinekoloji çocuk cerrahisinin başlıca uzmanlıkları arasında yer alır. Çocuk cerrahları gerektiği taktirde açık ameliyatların dışında laparoskopik ve torakoskopik kapalı ameliyatları da gerçekleştirebilirler.

Çocuk Yoğun Bakım

Yaşamsal bulgularından risk altında olduğu tespit edilen 28 günlük bebeklerden 18 yaşına kadar tüm çocuk bireylerin tedavi edilebildiği Çocuk Yoğun Bakım ünitelerimizde hastaların takibi ve gözlemlenmesi çocuk yoğun bakım uzmanlarımızca gerçekleştirilir. Çoğunlukla sistem ya da organ yetmezliğinden kaynaklı olarak geçirdikleri ameliyatın ardından durumlarının takibinin yapılabilmesi için bu yoğun bakım ünitelerinde gözlem altında tutulurlar. Kayseri Dünyam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi alanında uzman, tecrübeli, dinamik ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden bir hekim kadrosuyla hizmet vermektedir.

Yenidoğan Yoğun Bakım

Doğumdan itibaren ilk 28 gün ve erken doğumlarda tedavinin bitimine kadar bebekleri destekleyen 12 yataklı yoğun bakım ünitemiz 3.düzey tescillidir. İçerisinde 8 adet mekanik ventilatör ve son teknoloji küvezler içermektedir. Bu MV’den 4de HFO modlu yüksek teknoloji ihtiva etmektedir. Hemşirelerimiz NRP eğitimli olup takip eden hekimimiz yenidoğan sertifikalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birim Doktorları

Özel Dünyam Hastanesi’nde görev yapan deneyimli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi Doktorlarını aşağıdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Uzm. Dr. Mehmet Medikoğlu

Profili Görüntüle

Uzm. Dr. Sezin Aslan

Profili Görüntüle

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Blog Yazıları

Dünyam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Birimi’nde verilen hizmetler, çocuk hastalıkları, çocuk hastalıklarının tedavi yöntemleri, dikkat edilmesi gereken durumlar, güncel duyuru ve blog yazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.