Doğumhane

Dünyam Hastanesi bünyesindeki doğumhanede normal doğum, tanısal rahim içi küretaj, düşük sonrası küretaj, koterizasyon, kondilom koterizasyonu, bartolin abse drenajı ve bazı vakalarda rahim içi araç uygulaması gerçekleştirilmektedir.

 

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğum anı yaklaştıkça anne adayında önceden küçük ve düzensiz meydana gelen sancılar, düzenli ve seyrek olarak kendisini hissettirmeye başlar. Normal doğumun belirtileri içerisinde en net olarak bilinen bu sancıları Braxton-Hicks kasılmaları olarak adlandırırız. 35. hafta itibariyle ortaya çıkan bu sancılar gün içerisinde kısa süreli biçimde hissedilebilir. Söz konusu kasılmaların şiddeti ve süresi doğum yaklaştıkça daha da artar.

Sancıların ardından en bilinen doğum belirtilerinden biri “su gelmesi”dir. Kasılmalar sonucunda yırtılmaya uğrayan kesenin içerisindeki su anne bedeni tarafından dışarı atılır. Kimi zaman sancıların başlamasından evvel kesenin delindiği ve sürekli olarak ıslaklığın meydana geldiği vakalar da olabilir.

Anne adayının doğurmak üzere olduğunun en büyük işareti rahimde düzenli kasılmaların başlangıcıdır. İlk etapta bu erken sayılabilecek kasılmalar menstrüel kramp veya bel ağrısı zannedilebilir. 20 veya 30 dakika süre aralıklarında meydana gelen bu kasılmalara da anne adayının dikkat etmesi gerekir.

Anne adayının vücudunda doğum yaklaştıkça kramplar ve ağrılar giderek daha uzun süreli ve daha şiddetli şekilde kendisini hissettirmeye başlar. Düzenli sancıların başlaması yaklaşan doğumun en önemli habercisidir.

Bebeğinin kafasının doğum kanalına inmesi anne adayında çok güçlü bir biçimde tuvalete çıkma hissi yaratır ve doğumun yaklaştığını anlamak için bu da bir işarettir.

Bir başka işaret de bilhassa karnın üst kısmında, diyafram kası ve midenin hizasında bebeğin aşağı inmesinden kaynaklı büyük bir rahatlama yaşanmasıdır.

Normal Doğum

Vajinal yolla gerçekleşen geleneksel doğum yöntemi normal doğum olarak adlandırılır ve 3 aşamadan oluşur.

Düzenli kasılmaların başladığı aşama olan birinci evre, bebeğin rahmin içinden dışarı çıkması ikinci evre, bebeğin doğduğu andan hemen sonrasını kapsayan üçüncü evre…

Normal Doğumun Avantajları

  • Normal doğumun ardından annenin hastanede kalma süresi daha kısadır.
  • Çocuğun doğumundan sonra ağrı hissi de sonlanır.
  • Normal doğumun maliyeti sezaryen doğum veya suda doğuma göre daha azdır.
  • Cerrahi operasyon veya ameliyat olmadığı için normal doğum gerçekleştiren anne sonrasında sık sık hastaneye gitmek zorunda kalmayacaktır.
  • Normal doğum ile hayata gelen bebek ve anne arasındaki bağ daha çabuk oluşur.
  • Normal doğum neticesinde dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı çok nadir görülür.

Sezaryan Doğum

Anne adayının karın bölgesinde cerrahi bir müdahale ile kesi açılarak gerçekleştirilen doğuma Sezaryen Doğum adı verilir. Birçok nedenden ötürü anne ve bebek için normal doğumun riskli bulunacağı vakalar olabilir. Böyle durumlarda normal doğumla kıyaslandığında çok daha kısa süren, annenin acı yaşamadığı sezaryen doğum bu özelliklerinden ötürü sıkça tercih edilmektedir.

Sezaryen Doğumun Avantajları

  • Operasyonun kısa sürmesi.
  • Annenin operasyon sırasında acı çekmemesi vb.

Sezaryen doğum anne ve bebek sağlığı açısından normal doğumun riskli görüldüğü hallerde başvurulan bir yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaş

Doğumhane Birim Doktorları

Özel Kayseri Dünyam Hastanesi’nde görev yapan deneyimli Doğumhane Birim Doktorlarını aşağıdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Op. Dr İbrahim Demir

Profili Görüntüle

Op. Dr Züleyha Güzel

Profili Görüntüle

Op. Dr Aynur Simur

Profili Görüntüle

Doğumhane Blog Yazıları

Dünyam Hastanesi Doğumhane Birimi’nde verilen hizmetler, dahiliye hastalıkları, çocuk hastalıklarının tedavi yöntemleri, dikkat edilmesi gereken durumlar, güncel duyuru ve blog yazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.