Ekg – Eforlu Elektrokardiyografi

Doktorunuz kan testlerinizi inceleyip gerekli görürse EKG isteyebilir. Bu test, kalbin anormal ritimlerini ve kalp damarlarındaki tıkanıklığı belirler. Ayrıca geçmişte kalp krizi geçirip geçirmediğiniz konusunda hekime bilgi verebilir. Yapışkan bantlar içine yerleştirilmiş elektrot adı verilen küçük pedler kollar, bacaklar ve göğüs üzerine yerleştirilir. Elektrotların bağlı olduğu cihaz kalbin kasılma ve gevşeme evrelerini, kalbin uyarılması sırasında ortaya çıkan aktiviteleri kâğıt üzerine yazar. Ancak EKG’nin tam teşhis başarısı %10-15’tir. Eğer bu adımda herhangi bir olumsuzluk çıkmaz, buna rağmen hekimin şüphesi sürerse eforlu EKG’ye ihtiyaç duyulabilir.

Eforlu Elektrokardiyografi

Bu yöntemle yürüme bandında hızlı tempoda yürürken EKG’niz çekilir. Cihazın giderek hızı artırılır ve elektronuzda değişiklik olup olmadığına bakılır.

EKG’ye Hangi Durumlarda Başvurulmaktadır?

Öncelikle kardiyoloji biriminin ilgi alanına giren rahatsızlıklar olmak üzere kalp ve damar hastalıklarından şüphe edilen durumlarda, kalp hastalığını işaret eden bazı komplikasyonlar yaşanıyorsa EKG testi istenmektedir. Kimi vakalarda EKG testi üzerinden tanı konulması mümkünken, kimi hastalıklarda farklı fiziksel muayenelere veya testlere de ihtiyaç duyulur. Bilhassa kalp krizi, elektrolit eksikliği, kalp ritim bozukluğu ve kalp pili gibi durumlarda EKG testine başvurulur.

EKG Hangi Bireyler ve Hangi Hastalıklar İçin İstenmektedir?

Çarpıntı, bayılma, kalp pili problemleri, nefes darlığı, düzensiz ve hızlı kalp atışı, baş dönmesi ve göğüs ağrısı gibi sorunlar hissediliyorsa, kişi zaman kaybetmeksizin doktora başvurmalıdır. Bu durumlarda sağlıklı veriler elde edilebilmesi için EKG testi istenecektir. Atriyal Fibrilasyon, Kalp Krizi, Hipertrofik Kardiyomiyopati, Pulmoner Emboli, felç, elektrolit eksikliği ve kalp durması gibi rahatsızlıklarda da EKG testi muhakkak yapılmalı ve incelenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Diğer Medikal Teknolojilerimiz

Kayseri’nin ilk özel hastanesi olan Dünyam Hastanesi’nde hizmetinize sunulan son teknoloji ürünü diğer modern ve üst düzey cihazlarla ilgili detaylı bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.