Tıbbi Merkezler

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Dünyam Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde doğuştan veya sonradan edinilen iskelet sistemi problemleri, kas ve sinir problemleri tedavi edilmektedir. Bunun yanı sıra ortopedik sorunlar, kireçlenme, fıtık, travma, felç, nörolojik hastalıklar ya da ameliyatların ardından meydana gelen fonksiyon kayıplarının ve hareket kısıtlılıklarının da tanısı, tedavisi ve önleyici tedavisi de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ilgi alanına girmektedir. Her bireyde farklı biçimde oluşabilen hareket ve fonksiyon kayıplarının tedavisi için uzman hekimlerimizce çok sayıda farklı tedavi metodu uygulanmaktadır.

Tedavide hedef; çeşitli hastalıklar ve yaralanmalar neticesinde oluşan bozukluğun ve de kişinin yaşam kalitesini düşüren sebeplerin ortadan kaldırılması, ağrıların giderilmesi ve bağımsız hareket kabiliyetinin arttırılmasıdır.

Bunların haricinde Dünyam Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde spor aktiviteleri esnasında oluşan yaralanmalar ve incinmeler neticesinde meydana gelen hareket kısıtlılığının giderilmesi için de modern rehabilitasyon metotları uygulanmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlaşan hekim kadrosu ve teknik donanımıyla Kayseri Dünyam Hastanesi sizlerin hizmetinde…

Fizik Tedavi Alanında Tedavi Edilen Sorunlar

 • Omuz, el bileği, el kemiklerinin yumuşak doku lezyonları, diz, ayak bileği, eklem kireçlenmeleri ve kalçada meydana gelen problemler,
 • Kas ve ligament zorlanmalari (strain),
 • Boyun, bel ve sırt fıtıkları ve ağrılarının tedavi edilmesi,
 • Sırt ağrıları ve kas spazmı,
 • Kemik Erimesi (Osteoporoz) egzersiz ve eğitim programı, korunma ve tedavisi,
 • Doğuştan gelen veya sonradan gelişen eklem ve omurga deformitelerinin tedavisi ve postür bozukluğu,
 • Rehabilitasyon
 • Felç, travmatik beyin hasarı, MS, Serebral Palsi gibi nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu,
 • Menisküs ve bağ yaralanmaları,
 • El yaralanmalarının ve el deformitelerinin operasyon öncesinde ve sonrasında takibi ve rehabilitasyonu,
 • Ortopedik Rehabilitasyon: Kalça ve diz protezi operasyonlarının ardından rehabilitasyonu, spor yaralanmaları, amputasyon, kırık sonrası ağrılar ve eklem sertlikleri, menisküs ve bağ yaralanmalarının konservatif ve operasyon sonrasındaki rehabilitasyonu,
 • Geriatrik rehabilitasyon (Yaşlılığa bağlı hastalıkların rehabilitasyonu),
 • Romatizmal Hastalıklar
 • Ankilozan spondilit ve diğer spondiloartritler,
 • Romatoid artrit,
 • Yumusak doku romatizmaları (Fibromiyolji),
 • Kollojen doku hastalıkları,
 • Generalize dejeneratif osteoartrit,
 • Metabolik kemik ve eklem hastalıklarının (osteoporoz, osteomalazi, gut vb.) medikal tedavisi ve nadir görülen diğer romatizmal hastalıklar.

Kupa Tedavisi (Hacamat)

Kökeni binlerce yıl öncesine kadar uzanan Hacamat (Kupa Tedavisi); Eski Mısır ve Çin uygarlıklarında geleneksel bir tedavi metodu olarak kullanılmıştır. Avrupa kıtasında ise bu uygulamanın izlerini bronz çağına kadar sürmek mümkündür. Modern cerrahinin geliştiği dönemde İngiltere, Almanya, Fransa ve ABD’deki doktorların rutin tıbbi uygulamaları arasında yer alan hacamat, Çin ve Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde de hem geleneksel hem de tıbbi tedavide kullanılmaya devam etmiştir.

Kan akışını hareketlendirmek adına insan cildinde kısmi bir vakum oluşturmayı amaçlayan Hacamat, ısıtılmış bir kapağın deriye uygulanması şeklinde gerçekleştirilir. Günümüzde cam bardakların kullanıldığı kupa terapisinde vakum, alkole batırılmış ve tutuşturulmuş bir pamuklu çubukla kabın ısıtılması ve içerideki oksijenin alınmasının ardından hızlı bir şekilde cilde kapatılır. Kupa terapisi (Hacamat) etki ve uygulama alanları bakımından akupunktur ile örtüşmektedir. Dünyam Hastanesi’nde Hacamat (Kupa Terapisi) başarı ile uygulanmaktadır.

Kuru İğne Tedavisi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavileri kapsamına giren Kuru İğne Tedavisi, kronik kas ve İskelet sistemi rahatsızlıklarının ve de bu hastalıklardan kaynaklı meydana gelen ağrı ve hareket kısıtlıklarının tedavisi için etkin biçimde kullanılan bir metottur. Tedavide ilaç içermeyen, ince enjeksiyon iğnelerinden faydalanılmaktadır. Kasta meydana gelen sertleşmeler, iğnenin mekanik etkisi sayesinde giderilir. Kuru İğne Tedavisi, hastanın muayenesi gerçekleştirilip tanısı konulduktan sonra planlanan seanslar halinde uygulanır.

Tedavi süresince o bölgenin faaliyetlerinin azaltılması tavsiye edilir. Seans sayısı ve tedavinin süresi, problemin yaşandığı alanın genişliğine, hastanın yaşına, problemin ne zamandır var olduğuna ve başka rahatsızlıkların da eşlik edip etmediğine göre değişmektedir. Kimi zaman tek bir seans yeterliyken, kimi zaman 3-5 seans, nadir de olsa 8-10 seans uygulanabilir. Çoğunlukla bir hafta içerisinde bir veya iki seans uygulanmaktadır.

Kuru İğne Tedavisi, hiçbir ilaç reaksiyonu oluşturmaz fakat bu yöntem çok iyi tetik nokta lokalizasyonunu gerektirmektedir. Bu yüzden ideal koşullarda, uzmanlarca uygulanması gerekir. Dünyam Hastanesi’nde Kuru İğneleme Tedavisi başarı ile uygulanmaktadır.

Obezite Merkezi

Obezite çağımızın en yaygın hastalıklarından biridir ve hastalıkla her açıdan mücadele edilebilmesi açısından bir ekip ve konsey yaklaşımı ile tedavi edilmelidir.

Dünyam Hastanesi Obezite Cerrahisi Merkezi’nde, Obezite Tedavisi multidisipliner bir çalışma prensibiyle uygulanmaktadır. Obezite kendi başına yarattığı zorlukların yanında başka pek çok hastalığa da zemin hazırlayan önemli bir sağlık problemidir. Obezite; Hipertansiyon, Tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalıkları, jinekolojik sorunlar, meme kanseri, kalın bağırsak kanseri ve prostat kanseri gibi problemlerin oluşmasında son derece mühim bir risk faktörüdür. Bunlar dışında safra kesesi taşı oluşumu, adet düzensizlikleri, uyku apnesi, uyku bozuklukları, kireçlenme, reflü, infertilite, varis hastalıkları, doğum zorlukları ve depresyon da dahil olmak üzere çok sayıda ciddi sağlık sorununun oluşmasında obezitenin katkısı bulunmaktadır.

Kalıcı Kilo Kontrolünde En Etkili Yöntem Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi her hasta için ilk seçenek değildir. Hastalara obezite tedavisinde ilk olarak egzersiz ve diyet programlarıyla kilo kontrolü sağlamak amaçlanır. Fakat vücut kitle endeksi normalden çok daha yüksek, aşırı kilolu hastalarda bu program uzun dönemler boyunca sürdürülebilir kilo kayıplarını sağlayamamaktadır. Bu sebeple kimi hasta grupları için kalıcı şekilde kilo kontrolünü mümkün kılan en kesin yöntem obezite cerrahisi olarak öne çıkmaktadır.

Obezite Cerrahisi’nin kesin ve kalıcı bir etki yapabilmesi adına hastanın son derece önemli bir operasyon geçirdiğinin bilincinde olması, ameliyat sonrası beslenme ve egzersiz programlarına devam etmesi gerekir. Bu hastaların kilo verme hızları yüksektir fakat kilonun korunabilmesi için yaşam tarzlarında kalıcı olarak değişime gitmeleri şarttır.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi sonucunda obezite cerrahisinde de önemli gelişmeler yaşandı. Özellikle laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılan obezite ameliyatlarının ardından hastalar kısa süre içerisinde iyileşebiliyor ve günlük hayatlarına kolaylıkla geri dönebiliyor. Ameliyat sonrasına dair risklerdeki azalma, ameliyat sürecindeki kolaylaşma obezite tedavisinde cerrahi yöntemlerin tercih edilme sıklığını arttırmış durumda. Siz de obezite rahatsızlığı ile mücadele ediyorsanız, geç kalmadan Kayseri Dünyam Hastanesi Obezite Merkezi’ne başvurarak özlediğiniz sağlıklı hayatın kapılarını aralayabilirsiniz. Dünyam Hastanesi ile sadece obeziteden değil, obeziteden kaynaklanan diğer sağlık problemlerinden de kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Ozon Tedavisi

Ozon Terapisi olarak da adlandırılan bu işlem, çeşitli hastalıkların tedavi süreçlerine destek olmak amacıyla, hastanın dolaşım sistemine oksijen ve ozon karışımının uygulanmasıdır. Ozon atmosferde bulunan renksiz ve kokulu bir gazdır ve oksijenin kararsız bir formudur. Ozon, oksitlenme özelliği sayesinde toksinleri ve mikroorganizmaları yok eder. Sterilizasyon ve filtreleme uygulamalarında faydalanılan ozon gazı günümüz tıbbında tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bilhassa bağışıklık sistemi üzerinde etkili hastalıkların tedavisinde faydalanılan ozon, kan şekerini düşürmek, hücrenin yenilenmesini hızlandırmak ve oksijen azlığını gidermek gibi çok sayıda işleve sahiptir. Ozon Tedavisi’nden faydalanılan hastalıklar şu şekildedir:

 • Kanser,
 • Bel fıtığı,
 • Diyabet,
 • Periodontit ve diş hastalıkları,
 • Anti-aging,
 • Kronik yaralar,
 • Kronik yorgunluk,
 • İskemik hastalıklar,
 • Bakteri ve mantar enfeksiyonları,
 • Astım ve KOAH gibi solunum yolu hastalıkları,
 • Behçet hastalığı gibi otoimmun hastalıklar,
 • Migren,
 • Romatizmal hastalıklar,
 • Dolaşım sistemi bozuklukları,
 • Göz hastalıkları,
 • Alzheimer ve demans gibi geriatrik hastalıklar,
 • AIDS,
 • Sedef gibi cilt hastalıkları,

Saç , Sakal , Kaş Ekim Merkezi

Saç dökülmesi günümüzde erken yaşlardaki bireyler de dahil olmak üzere çok sayıda insan için önemli bir sorundur. Erkeklerde yirmili yaşlardan itibaren gözlemlenmeye başlayan saç dökülmeleri, kadınlarda da görülebilmektedir. Saçların incelmesi ve ön saç çizgisinin gerilemeye başlaması biçiminde ortaya çıkan saç dökülmeleri, erkek bireylerde genetik, kadın bireylerde ise hormonal etmenlerden veya bazı hastalıklardan dolayı gelişebilmektedir.

Saç Dökülmesi şikâyetiyle Dünyam Hastanesi Saç Sakal ve Kaş Ekim Merkezi’ne başvuran kişiler ilk olarak bir geniş bir sağlık taramasından geçerler ve saç dökülmesine sebep olan bir sağlık problemi olup olmadığı öğrenildikten sonra tedaviye alınırlar. Vitamin ve mineral eksiklikleri yahut hormonal bazı problemler gibi saç dökülmesine neden olabilecek bir sağlık sorunları varsa öncelikle bunlara yönelik tedavi uygulanır. Ardından dökülme devam ediyorsa ve saçlarda iyileştirilemeyecek seviyede açılmalar yaşanmışsa saç ekim işlemine geçilir. Günümüzde saç ekiminde en yaygın ve etkili biçimde kullanılan FUE ve DHI yöntemleri Dünyam Hastanesi Saç Sakal ve Kaş Ekim Merkezi’nde başarı ile uygulanmaktadır.

Sülük Tedavisi

Hirudoterapi yani sülükle tedavi, antik dönemden bu yana hekimler tarafından etkili bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaya devam etmektedir. Kayseri Dünyam Hastanesi’nde de başarı ile uygulanan sülük tedavisinin faydalanıldığı hastalıklar şu şekildedir:

 • Varis ve venöz damar sorunları
 • Romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar
 • Artroz ve eklem kireçlenmeleri
 • Migren ve gerilim baş ağrıları
 • Baş dönmesi, kulak çınlamaları
 • Her türlü kas ağrıları, fibromyaljiler, huzursuz bacak sendromu
 • Boyun fıtığı, bel fıtığı, tendinit- tenosivonit- bursit iltihap ve ağrıları
 • Dejeneratif sinir sistemi hastalıkları ve felçler (MS, ALS, Parkinson gibi…)
 • Egzama,ürtiker,kronik deri hastalıkları,sedef hastalığı ve akneler
 • Kronik hepatit ve karaciğer hastalıkları
 • Depresyon ve fobiler
 • Tüm bağışıklık sistemi hastalıkları ve kronik yorgunluk sendromu

Sosyal Medyada Paylaş

Tıbbi Merkezler Birim Doktorları

Özel Dünyam Hastanesi Tıbbi Merkezleri’nde görev yapan deneyimli doktorlarımızı aşağıdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Uzm. Dr Deniz Nur Yıldız

Profili Görüntüle

Uzm. Dr Işık Akbulut

Profili Görüntüle

Tıbbi Merkezler Blog Yazıları

Dünyam Hastanesi Tıbbi Merkezleri’nde verilen hizmetler, fizik tedavi ve rehabilitasyon, kupa tedavisi (hacamat), kuru iğne tedavisi, obezite merkezi, ozon tedavisi, saç sakal kaş ekim merkezi, sülük tedavisi ile ilgili dikkat edilmesi gereken durumlar, güncel duyuru ve blog yazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.