background

Çocuk Cerrahisi

Çocuk Cerrahisi
Çocuk Cerrahisi, doğum anından 16 yaşına kadar ki çocukluk evresinde ortaya çıkan ürolojik ve cerrahi sorunların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Tanısal ve girişimsel olarak endoskopik uygulamalarla birlikte torakoskopik ve laparoskopik cerrahi operasyonları da kapsayan çocuk cerrahisinde doğumdan önce bilinen veya doğumdan sonra ortaya çıkan anomalilerin de cerrahi girişimlerle tedavi edildiği branştır. Çocuk hastalıkları üzerine uzmanlaşan bu bölüm onkoloji, yeni doğan yoğun bakım, yoğun bakım ve travma gibi çok sayıda başka bölümle birlikte çalışır.
Doğum öncesinde meydana gelen anomalilerle birlikte çocukluk evresinde edinilen travma ve hastalıklardan kaynaklı gelişen sorunların da tanı ve tedavisiyle ilgilenilen Çocuk Cerrahisi biriminde son derece hassas ve titiz bir çalışma gerçekleştirilir. Çünkü çocukluk evresinde geçirilen cerrahi bir operasyonun sonuçlarını ömür boyunca üzerinde taşıyacak olan çocukların fizyolojisi ve psikolojisi dikkate alınarak hareket edilmesi gerekir. Özellikle yenidoğan hastalarda hormonal düzenlenmeler yeni başladığı için metabolizmaları hem yetişkinlerden hem de çocuklardan farklıdır. Henüz bağışıklık sistemleri de gelişmediği için enfeksiyonlara karşı dirençleri son derece düşüktür. Çocukluk evresini yaşayan hastalarda da yetişkinlerden farklı şekilde hücre bölünmesi hızlıdır. Bu da iyileşme süresini yetişkin hastalara göre daha kısa zamanda tamamlarlar. Yani çocukların travmalara karşı yetişkin bireylerden daha dirençli oldukları söylenebilir. Kayseri Özel Dünyam Hastanesi Çocuk Cerrahi Birimi’nde 0-16 yaş arası çocukların cerrahi girişim gerektiren tüm rahatsızlıklarının tanı ve tedavi işlemleri başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Çocuk Cerrahi Hastalıkları
Çocuk Cerrahi biriminde yanıkların tedavisi, trafik kazası veya düşme gibi durumlardan kaynaklanan vücut travmaları, kesici aletlerden kaynaklı karın ve göğüs travmaları, hırpalanmış çocuk sendromu gibi çok sayıda vaka ile ilgilenen çocuk cerrahinin kapsamına giren diğer hastalıklar ise şu şekildedir:

Sindirim Sistemi Çocuk Cerrahi Hastalıkları
Solunum Sistemi Çocuk Cerrahi Hastalıkları
Çocukluk Çağında Kanser Hastalıkları
Çocuklarda Hormonal Hastalıkların Cerrahi Tedavisi Çocuklarda Baş Boyun Cerrahisi
Yenidoğan Çocuk Cerrahi Hastalıkları
Anorektal Malformasyonlar Doğumsal Duodenal Tıkanıklıklar
Ekstrofi Kloaka Ekstrofi Vezika
Gastroşizis
Omfalosel
IHPS
Jejunoileal Atrezi
KDH
Mekonyum İleusu
Özofagus Atrezisi