background

Genel Cerrahi

Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Merkezi güçlü akademik kadrosu, kanser ve kanser dışı tüm hastalıkların teşhis ve tedavisinde sahip olduğu deneyim ve bilgi birikimi, bilimsel anlayışı ileri teknoloji ile buluşturan donanımı ve hasta odaklı hizmet prensibiyle dünya standartlarında hizmet vermektedir.

Genel Cerrahide “Özel Cerrah” Kavramı

Tıp biliminin en önemli ve kapsamı en geniş alanlarından biri olan Genel Cerrahi’de ilgi alanına giren hastalıkların farklı tedavileri, hızla gelişen teknoloji ve cerrahi tekniklerinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda çeşitlilik son derece artmış ve artık ‘özel cerrah’ kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Bundan ötürü günümüzde genel cerrahinin farklı alanlarına konsantre olmuş ve o alanda uzmanlaşmış özel cerrahlar yeni bir statü olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Merkezi’nde bu durumdan hareketle, farklı alanlarda uzmanlaşmış, akademik birikim ve kariyere sahip donanımlı bir kadro ile hizmet vermekteyiz. Dünyam Hastanesi’nde hastalar genel cerrahinin bütün alt kategorilerinde evrensel kalite standartlarında hizmet alabilmekteler. Bunun haricinde cerrahi operasyonların bireysel kararlarla değil, heyet kararına bağlı olarak verilmesi de çalışma prensiplerimiz arasındadır. Hastalarımıza genel tanı konduktan sonra konunun uzmanı hekimlerimizle hastalığa ve kişiye göre tedavi planlaması yapılır.

Memede bulunan iyi huylu tümörlerin ve meme kanserlerinin cerrahisi, yemek borusu, ince ve kalın bağırsak, makat ve mide bölgelerini ilgilendiren kanserler, tiroidin iyi huylu hastalıkları ve kanserlerini tedavi etmeyi amaçlayan endokrin cerrahisi, karaciğer, safra kesesi, pankreas ve safra yollarını ilgilendiren hepato-pankreato-biliyer sistem cerrahileri, kalıcı kilo kontrolü için uygulanan obezite cerrahisi, fıtıklar ve anorektal hastalıkların cerrahisi Kayseri Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Merkezi’nde deneyimli ekipler ve yüksek teknik donanımla gerçekleştirilmektedir.

Meme Cerrahisi

Kayseri Dünyam Hastanesi’nde memede bulunan iyi huylu tümörlerin ve kanserlerin tedavisi, dünya üzerinde en gelişmiş sağlık merkezleri ile aynı metotlar kullanılarak, kişiye özel ameliyat anlayışı, hastanın konfor ve mutluluğunu sağlamayı amaçlayan yöntemler ve multidisipliner bir çalışma prensibiyle gerçekleştirilmektedir. Meme kanserlerinde tümörlü bölgenin çıkartılması ve meme bütünlüğünün muhafaza edilmesi ilkesi esas alınır. Fakat memede pek çok odakta gelişen tümör vakalarında mastektomi yani memenin tümünün alınması durumunda aynı seansta uyguladığımız plastik ve rekonstrüktif cerrahilerle meme estetiğini sağlamaktayız. Bu sayede hastalarımızın organ kaybı yaşama riskini ortadan kaldırırız. Siz de Kayseri’de Meme Kanseri veya Meme’de İyi Huylu Tümör vakalarında Dünyam Hastanesi’ne başvurarak özlediğiniz sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Endokrin Cerrahisi

İnsan vücudunun iç salgı yapan bezlerinin ameliyatı gerekli kılan hastalıklarında uyguladığımız cerrahi tedavilere Endokrin Cerrahisi adını veriyoruz. Tiroit bezinin iyi ya da kötü huylu hastalıkları, tiroit kanseri, böbreküstü bezi hastalıkları, paratiroit, nodüler guatr, zehirli guatr gibi hastalıklar ile pankreasın iyi huylu hastalıkları ve tümörlerinin tedavisi Endokrin Cerrahisinin görev tanımına girmektedir.

Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Merkezi’nde paratiroit ve tiroit cerrahisinde hastalarımızın konforunu engelleyecek ses kayıpları ve kanamaların önüne geçebilmek için bazı özel uygulamalar da gerçekleştirmekteyiz. Ameliyat esnasında kullandığımız ve “enerji cihazları” olarak da adlandırılan yardımcılar sayesinde damarların istenilen yerden kapatılması mümkün oluyor ve kanama riski minimuma iniyor. Cerrahi işlem esnasında kişinin konuşma becerisini sağlayan ses tellerine giden sinirleri koruyucu sini monitörizasyonu da hekimlerimiz tarafından kullanılmakta ve bu saye de cerrahi operasyon sırasında sinirin işlevi kontrol edilebilmektedir.

Karaciğer, Pankreas, Safra Yolları Cerrahisi (Hepatopankreatobilier Cerrahi)

Genel Cerrahi’de pankreas, karaciğer ve safra yollarının gerek tümörleri gerekse iyi huylu hastalıkları HPB yani hepato-pankreato-biliyer cerrahi alanında tedavi edilmektedir. Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Biriminde gastrointestinal sistem tümörlerinin cerrahi tedavisinde uluslar arası metotlar uygulanmaktadır. Kanser ameliyatı öncesinde hastaların onkoloji heyeti tarafından değerlendirilmesi, hastalık ile alakalı tüm branşların hekimlerinin görüşlerinin alınması ve hastaya en uygun cerrahi yöntemlerin tercih edilmesi esasları güdülür.

Gastroenteroloji Cerrahisi

İnce ve kalın bağırsaklar, rektum, mide ve yemek borusunu ilgilendiren kanserlerin veya iyi huylu tümörlerin cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmesi Gastroenteroloji Cerrahisi kapsamında gerçekleştirilir. Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi Merkezi’nde hekimlerimizce kararı değerlendirilen hastalarımız için en uygun cerrahi teknikler belirlenir ve evrensel standartlarda ileri ameliyat teknolojilerinden yararlanılarak hasta tedavi edilir. Onkolojik cerrahi içerisinde gerçekleştirilen ameliyatların büyük bir bölümü kapalı cerrahi teknik olarak da adlandırılan laparaskopi ile uygulanır. Hastanın operasyon sonrası konforlu bir evre geçirmesi ve ek tedaviler için zaman kazanmaktadır. Özellikle karaciğer metastazı yapan bağırsak tümörlerinin cerrahisi Gastroenteroloji cerrahisi altında başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Obezite Cerrahisi

Beden kitle indeksi 40’dan fazla veya 35’ten fazla ve bazı kronik hastalıkları olan, bu yüzden de ciddi sağlık problemleri yaşayan kişilere tedavi amaçlı uygulanan cerrahi girişimler Obezite Cerrahisi olarak veya Bariatrik Cerrahi olarak adlandırılmaktadır. Dünyam Hastanesi, Obezite Cerrahisi’nde ameliyatlar kapalı yöntemle gerçekleştirilir ve bir hastanın iyileşme süresinin kısalması hedeflenir. Günümüzde Obezite Cerrahisi’nde en sık kullanılan yöntemler gastrikbypass ve tüp mide ameliyatlarıdır.

Proktoloji Cerrahisi

Toplumumuzda sıkça görülen kalınbağırsak, rektum ve anal bölge hastalıkları yani anorektal hastalıkların doğru tanısının konması ve tedavi edilebilmesi için bu alanda özel ihtisas ve deneyim sahibi bir kadro, teknolojik donanım ve çağdaş tıbbi yaklaşımlara hakimiyet gerekmektedir. Dünyam Hastanesi Genel Cerrahi merkezlerimizde bu alandaki problemlere ilişkin üst düzey tedavi olanakları mevcuttur. Proktoloji Cerrahisi’nde kabızlık, perianalabse, gaita kaçırma, anal kaşıntı, kolorektal kanserler, iç ve dış hemoroid, anasfissür, kıl dönmesi, bağırsak fıtığı ve anal ve perianal siğillerin cerrahi tedavileri başarı ile gerçekleştirilmektedir.

Organ Nakli

Böbrek ve karaciğer nakillerindeki başarısıyla ülkemiz dünyada referans noktası olarak gösterilmektedir. Dünyam Hastanesi olarak organ nakillerindeki başarımızla Balkanlar’dan, Ortadoğu’dan, Avrupa’dan ve Türki Cumhuriyetler’den çok fazla insanın başvurduğu, uluslararası başarı sahibi sağlık kuruluşlarından biri olmanın gururunu yaşamaktayız. Organ nakil işlemlerindeki başarının ötesinde bu alana verdiği önemle ve hekimlerinin sürekli olarak dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmesiyle fark yaratan Dünyam Hastanesi, Genel Cerrahi Merkezi’nde çok sayıda hastalığın tanısı ve tedavisi başarı ile gerçekleştirilmektedir. Siz de bir an önce Dünyam Hastanesi’ne başvurarak dünya çapında bir sağlık hizmetine kavuşabilirsiniz.

Mide Botoksu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Kayseri Dünyam Hastanesi’nde başarı ile uygulanan mide botoksu işleminde kişinin midesine Botilinum Toksin enjekte edilir. Yeni sayılabilecek bir kilo verdirme yöntemi olan mide botoksunda mide kaslarının kasılması sınırlanır ve midenin boşaltım süreci gecikmeye uğrar. Bu nedenle de kişi iştah kaybı yaşar.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygulanabilir?

Esasında mide botoksu kilo vermek isteyen herkes için uygundur. Cerrahi bir işlem değildir. Fakat vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalarda ancak ameliyat ile başarı sağlanabilir. Dolayısıyla bu kişilerde mide botoksu çok da faydalı olmaz. Fazla kiloları ameliyatı gerektirecek seviyede obez olmayan fakat buna karşın kilo vermek isteyen bireyler, mide botoksu uygulamasının ideal hasta grubunu teşkil eder. Midesinde gastrit ya da ülser gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler için mide botoksundan önce bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.

Mide Botoksu’nun Yan Etkileri Var Mıdır?

Esasında cildinizdeki kırışıklıkları gidermek için faydalanılan botoksun tehlikeli bir yan etkisi bulunmaz. Mide botoksu ise standart bir endoskopi işlemidir ve herhangi önemli bir yan etkisi yoktur. Yalnızca kas hastalıklarından mustarip kişilerde yahut da botoks alerjisi olan bireylerde uygulanması doğru değildir.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bir ameliyat olmadığı için ve tamamen endoskopik bir işlem olduğu için vücuda kesi atılmaz. Ortalama olarak 20 dakikada tamamlanan mide botoksu işleminin ardından 1 ya da iki saatlik bir müşahede süresi yeterli olmaktadır.

Mide Botoksu Midede Kalıcı Hasara Neden Olur Mu?

Bu uygulamada kullanılan ilacın etkisi 4 ila 6 ay içerisinde tamamen silinir. Bu yüzden de midenizde kalıcı bir hasara neden olma olasılığı yoktur.

Botoksun Vücuda Dağılma Riski Var Mıdır?

Yapılan bazı çalışmalarda botoksun sistemik bir yayılım göstermediği, tümüyle lokal olarak sinir iletimini engellediği ve bu sayede acıkmayı geciktirdiği tespit edilmiştir.

Mide Botoksundan Beklenti Nedir?

Hastalar mide botoksu işleminin ardından toplam vücut ağırlıklarının %10 ila %15’ini ilk 6 aylık süreçte kaybederler. Verilen kilo miktarı kişinin metabolizma hızına, egzersiz yapmasına, yaşına veya yaşam alışkanlıklarına göre değişkenlik arz eder.

Mide Botoksu’nun Ardından Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Mide botoksu sonrası asitli ve gazlı içecekler tüketmek ya da Fastfood gıdalarla beslenmek zararlıdır.

Mide Botoksu ve Mide Balonu Arasındaki Fark Nedir?

Mide balonu uygulaması da tıpkı mide botoksu gibi kilo verme amaçlı endoskopik bir müdahaledir. Fakat mide balonu işleminde balonun kapladığı hacmin zaman zaman hastanın durumuna göre ayarlanması gerekebilir ve bu da yeniden endoskopi demektir. Mide botoksunun avantajı tek uygulama içerisinde 3 ila 6 ay süresince porsiyonların azalması ve tokluk süresinin uzamasıdır.Mide botoksunun etkisi yavaş yavaş ortadan kalkar ve bu süreçte kişi ani ve şiddetli bir iştah artışı yaşamaz.

Kayseri’de Mide Botoksu Uygulaması Dünyam Hastanesi’nde!

Siz de ameliyatsız biçimde iştahınızı azaltarak kilo vermek istiyorsanız Kayseri Dünyam Hastanesi farkı ile Mide Botoksu ve Mide Balonu uygulamaları ile fazla kilolarınıza veda edebilirsiniz.

Kayseri Dünyam Hastanesinde başarı ile uygulanan Mide Balonu, fazla kilo problemi yaşayan bireyleri sağlığına kavuşturmak için geliştirilen yöntemlerden biridir. Çağımızın en yaygın ve en kritik sağlık sorunları arasında yer alan obezite, çoğu insanın yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Kalp ve damar hastalıkları, sistem hastalıkları, hareket güçlükleri gibi sorunları beraberinde getiren obezite, yaşam kalitesini neredeyse sıfıra indirebilir.

Tüm bunların yanı sıra psikolojik bazı etkileri de bulunan obezite, kişinin kendine karşı öz saygı ve sevgisine zarar verebilir. Spor ve diyet programları olumlu sonuçlar gösterse de her birey bu programlara harfiyen uymayı başaramıyor. Üstelik düzenli spor yapıp, disiplinli bir şekilde diyet programları takip etseler de kilo vermelerini önleyecek birçok faktör ortaya çıkabiliyor. Eğer kişi açlık hissinden kurtulamıyor ise mide balonu uygulaması aranılan çözüm olabilir.

Obezite tedavisinde dünya genelinde yaygın şekilde uygulanan ve güvenilirliği ispatlanmış bir tedavi olan mide balonu, ameliyat değildir. Hastanın midesinin iç kısmına içi su ya da havayla dolu bir balon yerleştirilerek uygulanır. Hasta kısa süreli olarak sedasyona (uykuya) tabi tutulur. Mide Balonu operasyonu kısa süreli ve uygulaması kolay bir işlemdir. Ameliyat olmadığı için hastada operasyon sonrasında hayatı olumsuz etkileyen bir takım komplikasyonların yaşanması olasılığı son derece düşüktür. Kişinin gıda alımını kısıtlamak için uygulanan Mide Balonu sayesinde hasta midesi dolu olduğu için normalden çok daha az yemek tüketecektir.

Elipse Mide Balonu

Elipse mide balonu halk arasında yutulabilen mide balonu olarak da adlandırılır. Diğer mide balonu uygulamasının aksine elipse mide balonunda endoskopiye gerek yoktur. Hastadan hap şeklinde bir cisim yutması istenir ve bu sırada röntgen cihazı ile cismin mideye ulaşıp ulaşmadığı takip edilir. Cisim mideye vardığında şişirilerek balon şekline bürünür. Ardından da ucunda yer alan kablo ile bağlantı koparılır.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Mide Balonu operasyonu keyfi nedenle daha ince görünmek isteyen kişilere veya hafif düzeyde kilolu kişilere uygulanmaz. Bu metodun uygulanabilmesi için hastanın vücut kitle indeks değerinin 27 ya da daha üzeri olması koşulu aranır. Kişinin boy ve kilosu oranlandığında çıkan sonuç 25’i geçiyorsa bu kişiyi fazla kilolu olarak değerlendiririz. 30 ve üzeri değerlerde ise obezite teşhisi konur.

Mide Balonu Ne Kadar Zayıflatır?

Kayseri Dünyam Hastanesi’nde başarı ile uygulanan mide balonu işlemi ilk defa 1987 senesinde Amerika’da tasarlanmış bir yöntemdir. İşlem başarılı sonuç vermesi ve güvenilirliğinin ispatlanmasının ardından hızla Avrupa’ya ve dünyanın diğer coğrafyalarına yayılmıştır. Mide balonu ile ne kadar kilo vereceği hastanın geçmişteki kilosuna, sağlık durumuna ve diğer pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Yine de ortalama bir veri paylaşmak gerekirse mide balonu taktıran kişilerin 10 ila 25 kg. arasında zayıfladıklarını söylemek mümkündür. 6-7 aylık bir süre zarfında, kişi toplam vücut ağırlığının %15 ila % 20’sini kaybeder.

Mide Balonu Uygulamasının Ardından Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlemden kısa bir süre sonra mide bulantısı, mide krampları ya da kusma gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Çok ağır olmadığı sürece bu reaksiyonlar normal kabul edilir çünkü mide içerisinde alışık olmadığı yabancı bir cisimle karşı karşıyadır. Bu durum için hastaya mide koruyucu ya da ağrı kesici bir takım ilaçlar verilir. Balonun mideye yerleştirilmesinin ardından 3-4 gün içerisinde yan etkiler kendiliğinden ortadan kalkar.

Mide Balonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mide Balonu Takılması İçin Kaç Kilo Olunması Gerekir?

Bu uygulama için belirli bir kilo sınırlaması bulunmaz. Mide balonunda esas olan kriter Vücut Kitle İndeksinin 27 ve üzeri olması baz alınır.

Mide Balonu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide balonu uygulaması 15 – 20 dakika içerisinde tamamlanan son derece hızlı bir operasyondur.

Mide Balonunun Bir Zararı Var Mıdır?

Mide balonu son derece basit ve güvenilir bir uygulamadır. Fakat nadiren de olsa bir takım komplikasyonlar görülebilir. Ancak uzman ve tecrübeli bir hekim tarafından uygulandığında risk faktörü yok denecek kadar düşüktür.

Mide Balonu Nasıl Çıkartılır?

Balon hastanın midesine yerleştirildikten sonra 6 ila 12 ayın ardından mideden çıkartılır. Öncelikle balonun içinde bulunan sıvı ya da hava, boşaltılır. Balon söndürüldükten sonra yemek borusundan mideye inen cihazlar sayesinde mideden alınır.

Kayseri’de Mide Balonu Uygulamaları Dünyam Hastanesi’nde!

Siz de obeziteden ameliyat olmadan kurtulmak istiyorsanız Dünyam Hastanesi farkı ile mide balonu kullanarak fazla kilolarınızla vedalaşabilirsiniz.