background

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Dünyam Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde doğuştan veya sonradan edinilen iskelet sistemi problemleri, kas ve sinir problemleri tedavi edilmektedir. Bunun yanı sıra ortopedik sorunlar, kireçlenme, fıtık, travma, felç, nörolojik hastalıklar ya da ameliyatların ardından meydana gelen fonksiyon kayıplarının ve hareket kısıtlılıklarının da tanısı, tedavisi ve önleyici tedavisi de Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ilgi alanına girmektedir. Her bireyde farklı biçimde oluşabilen hareket ve fonksiyon kayıplarının tedavisi için uzman hekimlerimizce çok sayıda farklı tedavi metodu uygulanmaktadır.
Tedavide hedef; çeşitli hastalıklar ve yaralanmalar neticesinde oluşan bozukluğun ve de kişinin yaşam kalitesini düşüren sebeplerin ortadan kaldırılması, ağrıların giderilmesi ve bağımsız hareket kabiliyetinin arttırılmasıdır.

Bunların haricinde Dünyam Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde spor aktiviteleri esnasında oluşan yaralanmalar ve incinmeler neticesinde meydana gelen hareket kısıtlılığının giderilmesi için de modern rehabilitasyon metotları uygulanmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlaşan hekim kadrosu ve teknik donanımıyla Kayseri Dünyam Hastanesi sizlerin hizmetinde…

Fizik Tedavi Alanında Tedavi Edilen Sorunlar
PRP-CGF kök hücre uygulaması 
Omuz, el bileği, el kemiklerinin yumuşak doku lezyonları, diz, ayak bileği, eklem kireçlenmeleri ve kalçada meydana gelen problemler,
Kas ve ligament zorlanmalari (strain),
Boyun, bel ve sırt fıtıkları ve ağrılarının tedavi edilmesi,
Sırt ağrıları ve kas spazmı,
Kemik Erimesi (Osteoporoz) egzersiz ve eğitim programı, korunma ve tedavisi,
Medikal plates,
Rehabilitasyon
serebral palsi ve diğer çocukluk çağı nörolojik hastalıklarının rehabilitasyonu
Felç, travmatik beyin hasarı, MS ve parkinson gibi nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu,
Menisküs ve bağ yaralanmaları,
El yaralanmalarının ve el deformitelerinin operasyon öncesinde ve sonrasında takibi ve rehabilitasyonu,
Ortopedik Rehabilitasyon: Kalça ve diz protezi operasyonlarının ardından rehabilitasyonu, spor yaralanmaları, amputasyon, kırık sonrası ağrılar ve eklem sertlikleri, menisküs ve bağ yaralanmalarının konservatif ve operasyon sonrasındaki rehabilitasyonu,
Geriatrik rehabilitasyon (Yaşlılığa bağlı hastalıkların rehabilitasyonu),
Romatizmal Hastalıklar
Ankilozan spondilit ve diğer spondiloartritler,
Romatoid artrit,
Yumusak doku romatizmaları (Fibromiyolji),
Kollojen doku hastalıkları,
Generalize dejeneratif osteoartrit,(eklem aşınma veya kreçlenmesi)
Metabolik kemik ve eklem hastalıklarının (osteoporoz, osteomalazi, gut vb.) medikal tedavisi ve nadir görülen diğer romatizmal hastalıklar.
Kupa Tedavisi (Hacamat)
Kökeni binlerce yıl öncesine kadar uzanan Hacamat (Kupa Tedavisi); Eski Mısır ve Çin uygarlıklarında geleneksel bir tedavi metodu olarak kullanılmıştır. Avrupa kıtasında ise bu uygulamanın izlerini bronz çağına kadar sürmek mümkündür. Modern cerrahinin geliştiği dönemde İngiltere, Almanya, Fransa ve ABD’deki doktorların rutin tıbbi uygulamaları arasında yer alan hacamat, Çin ve Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde de hem geleneksel hem de tıbbi tedavide kullanılmaya devam etmiştir.

Kan akışını hareketlendirmek adına insan cildinde kısmi bir vakum oluşturmayı amaçlayan Hacamat, ısıtılmış bir kapağın deriye uygulanması şeklinde gerçekleştirilir. Günümüzde cam bardakların kullanıldığı kupa terapisinde vakum, alkole batırılmış ve tutuşturulmuş bir pamuklu çubukla kabın ısıtılması ve içerideki oksijenin alınmasının ardından hızlı bir şekilde cilde kapatılır. Kupa terapisi (Hacamat) etki ve uygulama alanları bakımından akupunktur ile örtüşmektedir. Dünyam Hastanesi’nde Hacamat (Kupa Terapisi) başarı ile uygulanmaktadır.

Lenfödem Masajı-Bandajlama

Lenfatik sistemin doğuştan yetersiz olması ya da kanser tedavileri sonrası özellikle koltuk altı ve kasıklarda yer alan lenflere müdahale edilmesiyle meydana gelen lenfödem hastalığının tedavisinde en etkin yöntemlerden birisi lenfödem masajı ve bandajlamadır. Hastalığın doğuştan gelmesi ya da sonradan oluşması lenfödem masajı ve bandajlama tedavisinin uygulanması için engel değildir. Bu yöntemle gerçekleştirilen lenfödem tedavisi ile özellikle kol, bacak, karın ve boyunda meydana gelen lenfödem hastalığında ciddi anlamda başarı sağlanmaktadır. Başarılı bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra cerrahi ya da ağrılı bir tedavi olmaması sebebiyle lenfödem masajı ve bandajlama tedavisi rahatlıkla uygulanabilmektedir. Özellikle kanser tedavisi gören hastalar lenfödem masajı ve bandajlama tedavisini de tedavi programlarına eklerlerse kanser tedavileri sonrası lenfödem hastalığına yakalanma risklerini düşürmeleri muhtemeldir.

Kuru İğne Tedavisi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavileri kapsamına giren Kuru İğne Tedavisi, kronik kas ve İskelet sistemi rahatsızlıklarının ve de bu hastalıklardan kaynaklı meydana gelen ağrı ve hareket kısıtlıklarının tedavisi için etkin biçimde kullanılan bir metottur. Tedavide ilaç içermeyen, ince enjeksiyon iğnelerinden faydalanılmaktadır. Kasta meydana gelen sertleşmeler, iğnenin mekanik etkisi sayesinde giderilir. Kuru İğne Tedavisi, hastanın muayenesi gerçekleştirilip tanısı konulduktan sonra planlanan seanslar halinde uygulanır.

Tedavi süresince o bölgenin faaliyetlerinin azaltılması tavsiye edilir. Seans sayısı ve tedavinin süresi, problemin yaşandığı alanın genişliğine, hastanın yaşına, problemin ne zamandır var olduğuna ve başka rahatsızlıkların da eşlik edip etmediğine göre değişmektedir. Kimi zaman tek bir seans yeterliyken, kimi zaman 3-5 seans, nadir de olsa 8-10 seans uygulanabilir. Çoğunlukla bir hafta içerisinde bir veya iki seans uygulanmaktadır.

Kardiyak Rehabilitasyon

Hem ülkemizde hem de dünyada ölüm sebepleri arasında birinci sırada yerini alan kalp damar sistemi hastalıkları, ihmal edilmemesi gereken hastalıklar listesinde de ilk sıradadır. Kalp damar sistemi hastalıkları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, bu hastalıkların ne derece ciddi olduğuna dair önemli fikirler vermektedir. Dolayısıyla, bu hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi hayati önem taşır. Neredeyse bütün kalp hastaları, belli dönemlerde rehabilitasyon uygulamalarına ihtiyaç duyar. Bunlardan biri olarak öne çıkan kardiyak rehabilitasyon uygulaması ile kardiyovasküler sistem hastalığından muzdarip kişilerin sosyal, fiziksel ve mesleki açıdan en iyi seviyeye gelmeleri hedeflenir.  

Skolyoz Ünitesi

Skolyozun tedavi sürecini belirlemek için skolyoza neden olan hastalığı, kişinin yaşını öyküsünü iyi bilmek gerekir. Tanıyı ne kadar erken koyarsak doğru planlama yapma şansı o kadar artacaktır. Çocukluk ve ergenlik döneminde büyümeyle beraber omurgadaki deformitenin artma ihtimali fazla olduğundan ve her skolyoz kişiye özgü seyir gösterdiğinden tek bir tedavi biçimi yoktur.

Tedavi ; skolyozun tanı konduğu yaş,skolyozun sebebi,muayene bulguları,eğriliğin yeri ve derecesi,radyolojik tetkiklerden alınan veriler ile ‘’kişiye özgü’’ olmalıdır.

20-25 dereceden küçük eğrilikler için izlem ve fizik tedavi önerilir. Kişi belli aralıklarla takip edilir ve bu aralıklarda olabilicek en iyi yaşam kalitesini elde etmek, eğriliğin artmasını engellemek ve hatta gerileme sağlamak için fizik tedavi uygulanır.

Eğriliği 20-40 derece olan ve büyüme potansiyeli olan kişilerde öncelikli konservatif tedavi korse tedavisidir. Yapılan çalışmalarda günde 20-23 saat korse kullanan kişilerin eğriliklerinin artma oranının daha az olduğu ve daha az cerrahi girişim geçirdiği kanıtlanmıştır. Korse kullanımının yanı sıra ‘’skolyoza özgü fizik tedavi ‘’ egzersizleriyle kişinin postürünü düzeltmek,eğriliğini derecesini azaltmak mümkün olmaktadır.

Eğriliği 40-45 derece üzerindeki eğriliklerde ise cerrahi gündeme gelir. büyümenin tamamlandığı kişilerde dondurma,düzeltme ameliyatı yapılırken, büyümenin devam ettiği yaşlarda uzayabilen rodların takıldığı cerrahi girişimler tercih edilebilir.

Kuru İğne Tedavisi, hiçbir ilaç reaksiyonu oluşturmaz fakat bu yöntem çok iyi tetik nokta lokalizasyonunu gerektirmektedir. Bu yüzden ideal koşullarda, uzmanlarca uygulanması gerekir. Dünyam Hastanesi’nde Kuru İğneleme Tedavisi başarı ile uygulanmaktadır.