background

Gögüs Hastalıkları

Göğüs Hastalıkları

Dünyam Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü solunum sisteminde ve akciğerde meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, alerjik hastalıklar, kronik öksürük, uyku sırasında meydana gelen solunum bozuklukları, sigara bağımlılığından kaynaklı hastalıklar, bronşit, astım, tüberküloz, akciğer embolisi ve zatürre gibi çok sayıda rahatsızlıkla ilgilenen Göğüs Hastalıkları Bölümümüz multidisipliner, bir çalışma prensibi benimser.

Tanı ve tedavi için gerekli olduğunda difüzyon testi, ileri radyolojik görüntüleme yöntemleri, solunum fonksiyon laboratuvarında gerçekleştirilen zorlu vital kapasite testleri gibi birçok teknikten faydalanılır.

Kayseri Dünyam Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde çalışan uzman hekimlerimiz sigaradan kaynaklı hastalıklar, sigara bağımlılığı ve sigara bırakma yöntemlerine ilişkin de hastalarımıza yardımcı olurlar. 6 yıllık tıp eğitiminin ardından 4 yıl süreyle göğüs hastalıkları konusunda uzmanlık eğitiminden geçmiş hekimlerin çalıştığı bu birimde yalnızca hastalıkların tanı ve tedavi işlemleri yapılmakla kalmaz aynı zamanda yapılan testlere dair raporlar düzenlenir ve gerektiği taktirde hasta ve hasta yakınlarına taburculuk sonrasında neler yapılması gerektiğine dair bilgi ve eğitim de verilir.

Göğüs Hastalıkları Bölümünde Hangi Hastalıkların

Tanı ve Tedavisi Yapılır?

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda akciğer ve solunuma bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıkların tanı ve tedavisi başarı ile gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız gerektiğinde ayaktan takip ile veya uzman hekimin gerekli görmesiyle yatakta tedavi edilebilir. Solunum sistemine ilişkin sorunların teşhisi için radyolojik ve laboratuvar tetkiklerinden faydalanılırken solunum fonksiyon laboratuvarında akciğer volüm testleri, difüzyon testi, ağız içi basıncının ölçülmesi, yavaş vital kapasite testi gibi rahatsızlıkların tanısını koymamıza yardım eden girişimler de kullanılmaktadır.

Alerjik etmenlerden dolayı meydana gelen rahatsızlıklarda cilt testi uygulaması gerekliliği gibi durumlarda diğer bölüm hekimleri ile koordineli biçimde çalışılır.

Göğüs Hastalıkları Nelerdir?

Kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmekten alıkoyan, rahatsızlık yaratan, yaşam kalitesini aşağıya çeken çok sayıda solunum sistemi ve akciğer hastalığı mevcuttur. Horlama, halsizlik, kilo kaybı, ateş, göğüs, omuz ve sırtlarda görülen ağrılar, balgam, hırıltılı solunum, kanlı öksürük ve iştahsızlık gibi çok fazla sorunu beraberinde getiren göğüs hastalıkları Dünyam Hastanesi’nde başarı ile tedavi edilmektedir. Bu hastalıkları sıralayacak olursak:

Akciğer Embolisi

Kalbin sağ kanadından çıkan ve akciğere uzanan pulmoner arterler adını verdiğimiz damarların hava, yağ veya kan pıhtısı ile tıkanmasının ardından oluşan ani ve akut bir hastalıktır. Hayati açıdan büyük risk teşkil eden bu rahatsızlık Göğüs Hastalıkları Birimi’nin ilgi alanına girer.

Akciğer Kanseri

Vücudumuza oksijenin alınması ve karbondioksitin vücudumuzdan atılmasını sağlayan akciğerlerde doku ve hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması sonucu oluşan hastalığa Akciğer Kanseri diyoruz. Hızla çoğalan bu kitleler bulundukları ortamda büyümekle kalmayıp çevredeki dokulara da yayılarak zarar verirler. Sigara bağımlılığından dolayı her geçen gün vaka sayısı artan Akciğer Kanseri’nin günümüz imkânlarıyla tedavisi mümkündür.

Alerjik Akciğer Hastalıkları

Alerjik rahatsızlıklar solunum sistemi üzerinde büyük hasara yol açarlar ve alerjik akciğer hastalıklarına neden olurlar. Astım, Eosinofilik Akciğer Hastalıkları, Hipersensitivite pnömonisi alerjik akciğer rahatsızlıklarıdır.

Kronik Öksürük

Sekiz hafta ya da daha uzun süre boyunca devam eden öksürük şikâyetleri kronik öksürük olarak tanımlanır. Birçok farklı nedenden kaynaklanabilen kronik öksürüğe yakalanma riski sigara içen bireylerde daha yüksektir.

Obstrüktif Akciğer Hastalıkları

Obstrüktif Akciğer Hastalıkları KOAH; öksürük, aşırı balgam üretimi ve nefes darlığıyla kendisini gösteren, çoğunlukla sigara kullanımından kaynaklanan ve akciğer kanseri tehlikesini arttıran ciddi bir hastalıktır.

Plörezi

Akciğer zarının inflamasyonu Plörezi olarak adlandırılır. Akciğerleri saran zarların sıvı toplaması olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalığın kanserden romatizmal hastalıklara, kalp yetersizliğinden tüberküloza kadar pek çok sebebi olabilir.

Pnomotoraks ( Akciğer Sönmesi)

Akciğerlerin bir bölümünün ya da tamamının büzülüp ufalması olayına verilen isimdir.

Pnömoni (Zatürre)

Akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolması durumuna pnömoni ya da halk arasında kullanılan yaygın ismiyle zatürre adı verilir. 0 ve 4 yaş arası çocukların ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer alan zatürre, virüsler, bakteriler ve kimi zaman da akciğerlere ulaşan mantar enfeksiyonlarından kaynaklanır.

Bronşit

Tıpkı bir ağacın dalları gibi bronşiyol denilen ve dallara ayrılarak akciğerlerin içerisin dağılan bölümlerin iltihaplanması durumu bronşiyolit olarak tanımlanır. Çoğunlukla kış aylarında karşımıza çıkan bronşit normal soğuk algınlığının belirtilerinin dışında öksürük ve hırıltılı solunumu da beraberinde getirir.

Sarkoidoz

Sarkoidoz, bağışıklık sistemimizin bedenimizdeki çeşitli dokulara karşı bir reaksiyon göstermesi ile birlikte meydana gelir ve her hasta için farklı klinik tablolara sebep olur. Romatolojik bir hastalık olan Sarkoidoz diğer bağışıklık problemlerinden farklı olarak granülom denilen iltihaplı dokulara yol açar. Akciğerlerde, ciltte, gözlerde ve lenf bezlerinde semptomlar gösteren hastalık, mutlaka tedavi edilmelidir.

Bunların dışında sigaradan kaynaklanan diğer hastalıklar da Göğüs Hastalıkları’nın ilgi alanına girmektedir. Hekimlerimiz ilk olarak hastanın öyküsünü derinlemesine şekilde dinler, fiziki muayeneye alır ve sonrasında gerekli görülürse radyolojik görüntüleme tekniklerinden ve laboratuvar testlerinden yararlanır. Tanı konulduktan sonra Göğüs Hastalıkları Uzmanı kişiye en uygun tedavi planlamasını uygular ve durumuna bağlı olarak ayakta veya yatakta tedavi yöntemlerini uygulayabilir.

Siz de solunum sistemi veya akciğer hastalıklarından biriyle mücadele ediyorsanız bir an evvel Dünyam Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’ne başvurarak uzman hekimlerimiz, gelişmiş tanı ve tedavi yöntemlerimizle özlediğiniz sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Gerek hekim kadrosu, gerek teknik ve teknolojik donanımı gerekse de hasta odaklı çalışma prensibiyle Kayseri’de size evrensel standartlarda bir sağlık hizmeti sunan Dünyam Hastanesi 365 gün 24 saat boyunca hizmetinizde…