background

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Dünyam Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Birimi hem doğuştan gelen hem de çeşitli etkenlere bağlı olarak sonradan oluşan estetik, şekil ve fonksiyon bozukluklarının tedavisi için hizmet vermektedir. Uzman plastik cerrahlarımız, bebeklerdeki yarık dudak ve damaklar, meme estetiği operasyonları, yüzde meydana gelen şekil bozuklukları, çene ve kemiklerde görülen şekil bozuklukları ve genital organlardaki şekil bozukluklarının tedavisini başarı ile gerçekleştirmektedir. Kayseri Dünyam Hastanesi Plastik Cerrahi Bölümü’nde gerçekleştirdiğimiz operasyonlardan bazıları şunlardır:

Rinoplasti (Burun Estetiği Operasyonları)

Yüzümüzün şeklinin en belirleyici unsurlarından biri burundur. Rinoplasti, ülkemizde en çok talep gören Plastik Cerrahi operasyonlarından biridir. Büyük burun, kemerli burun veya geniş buruna sahip olmak kişide estetik açıdan problemlere yol açabilir, özgüvenini olumsuz etkileyebilir ve sosyal yaşantısına sekte vurabilir. Böyle durumlarda Rinoplasti’ye (burun estetiği operasyonlarına) başvurulabilir.

Yalnızca estetik gerekçelerle değil aynı zamanda eğri burun kemiğinin kişinin nefes almasını zorlaştırdığı veya engellediği septum deviasyonu, burundaki iç dokuların alerji veya başka bir sebepten ötürü şişip burun tıkanıklığına yol açtığı konka hipertrofisi gibi hastalıklar da rinoplasti operasyonu sonucunda düzeltilebilir.

Çoğunlukla birkaç saat içerisinde sonlandırılan rinoplasti operasyonunun ardından, yerleştirilen tamponlar birkaç gün içerisinde çıkartılır ve hasta bir haftalık dinlenme sürecinin ardından tamamen günlük hayatına geri dönebilir.

Modern Kayseri Dünyam Hastanesi Plastik Cerrahi Birimi, Rinoplasti alanında tecrübe sahibi bir hekim kadrosuyla hizmet vermektedir.

Meme Estetiği Operasyonları

(Küçültme , Büyütme ve Dikleştirme)

Meme büyüklüğü ve biçimi kadınların hayatında önemli bir yer tutar. Bu yüzden meme estetiği en popüler estetik cerrahi operasyonları arasında yer alır. Dünyam Hastanesi Plastik Cerrahi Birimi’nde meme küçültme, meme büyütme veya meme dikleştirme işlemi başarı ile uygulanmaktadır. Küçük ya da herhangi bir nedenden ötürü sarkmış memeler insanlar için estetik problemler yaratabilirken aşırı büyük memeler de sırt ağrısı, duruş bozukluğu gibi sorunlara yol açabilmektedir. Kimi zaman iki meme arasındaki şekil ve boyut farklılıklarını giderip simetri yaratabilmek amacıyla da meme estetiğine başvurulabilir.

Yağ Alma Operasyonları (Liposuction)

Bölgesel yağlanma şikâyeti, insanlar için önemli bir estetik problemdir. Belirli bir bölgede oluşan yağ fazlalıkları liposuction operasyonu ile vücudunuzdan alınabilir. Liposuction’da çeşitli yöntemler sayesinde akışkan hale getirilen yağ dokuları; kanüllerle vakumlanarak vücuttan atılır. Halk arasındaki inanışın aksine Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Bu yüzden Liposuction öncesinde kişinin ideal kilosunda olması önem arz eder.

Karın Germe Operasyonları

Aşırı kilo alıp sonra hızlı biçimde zayıflamış kişiler ile kadınların hamileliğinin ardından karın dokularında sarkmalar ve gevşemeler meydana gelebilir. Kişiler ideal kilolarında olsalar bile bu durum estetik rahatsızlıklara neden olabilir. Sarkan dokuların alınması, karnın daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlayan operasyonlara karın germe operasyonu yani abdominoplasti ismi verilir. Karın germe işlemi bir zayıflama metodu değildir ve bu yüzden operasyondan önce kişinin ideal kilosuna ulaşmış olması gerekir.

Göz Kapağı Operasyonları (Blefaroplasti)

Göz kapakları yüz estetiğinin en önemli unsurlarından birisidir. Göz kapaklarında meydana gelen şişlikler, sarkmalar ve kırışıklıklar göz estetiğini ve buna bağlı olarak kişinin yüz estetiğini olumsuz etkilemektedir. Üst göz kapağında çoğunlukla ilerleyen yaştan kaynaklı kırışıklıklar, yağ birikintileri ve deri sarkmaları ciddi estetik sorunlara yol açarken, alt göz kapağında sıklıkla kırışıklıklar ve şişlikler gözlemlenir. Bazen ilerleyen yaşa bağlı olarak bazense genetik bazı faktörlerden ötürü meydana gelen alt ve üst göz kapaklarında oluşan estetik sorunlar blefaroplasti yani göz kapağı operasyonları sayesinde başarı ile giderilmektedir.

Yüz Estetiği

Plastik Cerrahi alanının alt dallarından birisi olan yüz estetiği özellikle belli bir yaşın ardından dış etmenlerden ötürü yüzde meydana gelen deformasyonları tersine çevirmek veya yapısal olarak görünümünden rahatsızlık duyulan yüz bölgelerini değiştirmek için kişilerin kendi arzu ve isteklerine göre gerçekleştirilen cerrahi veya cerrahi olmayan uygulamaların tümünü içermektedir. Yüz estetiği operasyonları yüzün tamamına uygulanabileceği gibi sadece yüzün hedeflenen bir bölümüne de uygulanabilir. İnsan yüzünü alın ve göz çevresi, yanaklar ve burun, ağız ve çene olarak üç ana bölüme ayırmamız mümkün. Dünyam Hastanesi Dermatoloji Kliniği, yüz estetiği çalışmasında yüzün bütünselliğine son derece önem verir. Uzman hekimlerimiz yüzün detaylı analizini gerçekleştirir ve şikâyetçi olunan bölüm ve komşu bölgeleri de dikkate alarak kişiye en uygun tedavi yöntemini planlar.

Burun Estetiği

Yüzü tanımlayan organlar arasında en önemli olanlardan biri de burundur. İnsan burnu hem estetik hem de işlevsel açıdan son derece mühim bir organdır ve kişiden kişiye burun görünümü büyük değişiklikler gösterir. Kemerli burunlar, büyük ya da geniş burunlar sosyal yaşantımızda bize kendimizi kötü hissettirebilirler. Bu yüzden estetik endişelerle yapılan rinoplasti operasyonlarının ardından burun şekilleri hastanın kendi arzusuna göre daha ince, daha küçük veya daha kalkık şekilde işlenebilir. Rinoplasti operasyonları hem kadın hem de erkek bireylerde burun gelişiminin nihayete erdiği 18 yaşının ardından gerçekleştirilebilmektedir. Kayseri Dünyam Hastanesi Burun Estetiği (Rinoplasti) konusunda uzman ve tecrübeli hekim kadrosuyla sizlerin hizmetinde.

Kaş Kaldırma Operasyonları

Yine yüz estetiğinin önemli bileşenlerinden birisi olan kaşların, olması gerekenden aşağıda, sarkık vaziyette durması kişinin yorgun ve yaşlı görünmesi sonucunu doğurur. Ancak kaş kaldırma operasyonları ile bu sorunu gidermek, kaşların duruşunu düzeltirken aynı zamanda kaş ortasında ve çevresinde bulunan kırışıklıkları yok etmek mümkündür. Kişinin durumuna göre kaş kaldırma, göz kapağı ve yüz germe operasyonları kombine biçimde uygulanabilir ve estetik, genç bir görünüm kazandırılabilir. Dünyam Hastanesi Plastik Cerrahi’de uzman ve tecrübeli hekim kadrosuyla Kayseri’de dünya çapında bir hizmet sunmaktadır.

Yüz Germe Operasyonları

Zamana ve ilerleyen yaşa bağlı olarak yüz dokularında sarkma ve çökmeler meydana gelir. Bu sarkmalar yaşlanmanın insan yüzündeki en belirgin göstergelerinden biridir. Kişiye daha genç bir görünüm kazandırmak için yüz germe operasyonları uygulanır. Yüz germe operasyonlarında önce yüz dokuları asılarak kaldırılır, düzeltilir ve ardından sarkan fazla deri alınır. Bazı durumlarda kişinin istek ve ihtiyaçlarına göre kaş kaldırma ve göz kapağı operasyonları birlikte gerçekleştirilir ve kişi genç, estetik bir yüze kavuşmuş olur.

Yağ Enjeksiyonları

İnsan vücudunun ve yüzünün bazı bölgelerine daha dolgun bir görünüm kazandırmak için, karın ya da başka bir bölgeden alınan yağların, dolgunlaştırılmak istenen bölgeye enjekte edilmesine yağ enjeksiyonları denilmektedir. Genellikle yüz dokularına uygulanan bu işlemin sebepleri arasında çene ucu belirginleştirilmesi, ağız kenarındaki kırışıklıklardan kurtulmak, elmacık kemiği bölgesini dolgunlaştırmak, meme ve kalçaları dolgun hale getirmek sayılabilir.

Kulak Estetiği Operasyonları

Yine yüz estetiğinin tamamlayıcı unsurlarından biri olan kulaklar, daha çocukluk evresinden başlayarak estetik açıdan büyük önem arz eder. Kulak kıvrımlarındaki yetersizlik, normalin üzerinde büyük kulak kıkırdakları sebebiyle oluşan ve halk arasında “kepçe kulak” olarak da adlandırılan görüntü, estetik ve psikolojik sorunlara yol açar. Kişinin sosyal hayatına sekte vurur. Kulak estetiği operasyonları sayesinde kepçe kulak görünümünden kurtulmak son derece kolaydır. Özellikle kulak estetiği diğer estetik ameliyatların aksine çocukluk evresinde de uygulanabilmektedir.

Çene ve Elmacık Kemiği Operasyonları

Çene ve elmacık kemiği operasyonları son yıllarda yoğun ilgi gören estetik girişimler arasındadır. Belirgin ve dolgun görünen elmacık kemikleri ile çene uçları bireylere daha estetik ve keskin yüz hatları katar. Daha genç ve çekici hale gelmek isteyenlerin tercih ettiği bu operasyon genellikle yüz protezleri ve implantları, geçici dermal dolgular, askılama ya da vücudun başka bölgelerinden alınan yağların enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Hangi yöntemin kişi için en uygun yöntem olduğuna uzman hekimler karar verir. Siz de Hollywood yıldızlarının çekiciliğini aratmayacak estetik ve karakteristik bir yüze sahip olmak istiyorsanız Kayseri’de Dünyam Hastanesi Plastik Cerrahi Birimi’ne başvurmakta geç kalmayın.

Bacak Estetiği Operasyonları

İnce ve güzel bacaklar, insanlığın ilk çaplarından bu yana güzellik ölçütleri içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Bacaklarda meydana gelen çarpıklıklar, sarkmalar, eğrilikler ve çıkıntılar estetik görünümün kaybolmasına dolayısıyla da kişinin kendisini kötü hissetmesine yol açar. Günümüz plastik cerrahinde bu estetik eksikliklerin ortadan kaldırılması bacak estetiği uygulamalarıyla son derece kolaydır. İnce bacaklara protez, yağ enjeksiyonları, diz estetiği ve uyluk germe işlemleri, bacak estetiğinin en çok talep gören uygulamalarıdır.

Tüm bunların yanı sıra Kayseri Özel Dünyam Hastanesi Plastik Cerrahi Birimi’nde uzman hekimlerimizin başarı ile uyguladıkları operasyonlar arasında:

Uyluk Germe

  • Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme)
  • Boyun Germe
  • Kol Germe
  • Hollywood Yanağı (Bişektomi)
  • Brezilya Popo Yapımı (Popoya yağ enjeksiyonu)
  • Mezoterapi İşlemleri
  • Botoks ve Dolgu Uygulamaları da bulunmaktadır.